Chaber i jego niezwykłe właściwości

Chaber bławatek to popularna roślina, która może nas zaskoczyć swoimi właściwościami. Co warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób możemy korzystać z jego mocy?
Chaber to z jednej strony pospolity chwast, który na naszych polach pojawia się bardzo często, z drugiej strony – roślina lecznicza, która zaskakuje swoimi właściwościami. Surowcem leczniczym są tu kwiaty, które należy zbierać przy słonecznej i suchej pogodzie, a następnie suszyć w naturalnych warunkach. W kwiatach takich można znaleźć wiele kwasów organicznych, garbników oraz roślinnych hormonów. Chaber jest też źródłem witaminy C oraz soli mineralnych, godnie reprezentowanych przez mangan. W jaki sposób można wykorzystać lecznicze właściwości tej rośliny?
Chaber znany jest jako naturalny środek moczopędny, dzięki czemu często jest uwzględniany w kuracjach oczyszczających organizm. Roślina ta świetnie sprawdza się też w walce z bakteriami oraz stanami zapalnymi. Dla wielu kobiet chaber staje się też naturalnym lelkiem na problemy z miesiączką. Tę roślinę leczniczą można też wykorzystać do sporządzania okładów i płukanek. Pomogą one m. in. przy zapaleniu spojówki lub przy problemach z jamą ustną.